De wisselwerking tussen Foreign Direct Investment en Speciale Economische Zones

Type: Opinie
Publicatiedatum: 18-11-2020
Auteur:
  • Dr. Yulia Levashova LL.M.

Dr. Yulia Levashova, universitair docent bij Nyenrode, heeft onderzoek gedaan naar de Speciale Economische Zones (SEZ’s) en Foreign Direct Investment (FDI). De uitkomsten van het onderzoek zijn onder meer verschenen in het 2019 UNCTAD World Investment Report. Daarnaast zijn de uitkomsten van het onderzoek verwerkt in de publicatie van een special issue in het Transnational Dispute Management Journal ‘The Interaction between International Investment Law and Special Economic Zones (SEZs)’. 

De special issue is samengesteld op initiatief van Yulia Levashova samen met prof. Julian Chaisse (City University of Hong Kong) en dr. Ilia Rachnov (Nektorov, Saveliev & Partners). In de special issue staan bijdragen over de wisselwerking tussen SEZ’s en het internationaal investeringsrecht die onder meer betrekking hebben op land specifieke onderwerpen, zoals de Chinese SEZ’s en geschilbeslechting en de evolutie van Russische SEZ’s. Het onderzoek laat zien dat SEZ’s een belangrijke motor zijn voor staten om buitenlandse investeringen binnen te halen.

Ingewikkelde juridische vraagstukken

SEZ’s zijn bepaalde gebieden die worden aangemerkt en ondersteund door staten om economische ontwikkeling te bewerkstelligen en om kapitaal, technologie en innovatie aan te trekken door economische, bestuurlijke en fiscale voordelen te bieden aan bedrijven. Het UNCTAD 2019 World Investment Report bericht dat er momenteel bijna 5.400 SEZ’s bestaan. Dit aantal was vijf jaar geleden nog ongeveer 4.000. Bovendien zijn er op dit moment nog 500 nieuwe SEZ’s in ontwikkeling. De wereldwijde uitrol van SEZ’s zorgt voor ingewikkelde juridische vraagstukken over de wisselwerking tussen SEZ’s en het internationaal investeringsrecht en -beleid, onder meer op het gebied van het internationaal economisch recht en het internationaal belastingrecht. 




De verschillende bijdragen zijn hier toegankelijk. 


Bron: nieuwsbrief Nyenrode Corporate Governance Instituut, oktober-november 2020.


Artikelen en columns gepubliceerd op de website en in de nieuwsbrief van het NCGI weerspiegelen niet per definitie een algemene visie van het NCGI, maar worden door auteurs op persoonlijke titel geschreven. Reageren kan via ncgi@nyenrode.nl.


Gerelateerde opleidingen

  • De Nyenrode Commissarissencyclus

    Startdatum: 6 januari 2027 en 2 maart 2027
    Taal:
    • Nederlands
    Locatie:
    • Breukelen

    Versterk je kennis, inzicht en handelingsperspectief als commissaris of toezichthouder.

    Board & Governance
  • New Board Program

    Startdatum: 25 november 2026
    Taal:
    • Nederlands
    Locatie:
    • Breukelen

    De boardroom vraagt om meer dan ervaring. In een omgeving met toenemende druk, complexiteit en publieke aandacht wil je een governance-kompas dat staat — én de boardroom-vaardigheid om effectief te blijven onder spanning. In het New Board Program ontwikkel je jouw besluitvorming, stakeholderdialoog en constructieve tegenspraak, en vertaal je iedere module direct naar jouw praktijk.

    Kasteel
  • Behaviour, Culture & Governance

    Startdatum: 26 oktober 2026
    Taal:
    • Nederlands
    Locatie:
    • Breukelen

    Tijdens het Behaviour, Culture & Governance staan moderne dilemma’s rond wendbaarheid en verandervermogen van organisaties centraal. Hoe bouw je een gezonde organisatie met een gezond ecosysteem?

    Kasteel postcard zonnig
  • Government & Corporate Governance

    Startdatum: 10 september 2026, 9 september 2027
    Taal:
    • Nederlands
    Locatie:
    • Breukelen

    Corporate governance opleiding voor bestuurders en professionals. Leer sturen in publieke en private organisaties. Bekijk deze MBA module.

    Executive Education
  • Nyenrode Commissarissen Community

    Startdatum: Meerdere startmomenten in 2026-2027
    Taal:
    • Nederlands
    Locatie:
    • Breukelen

    Membership voor alumni van de Nyenrode Commissarissencyclus. Sluit je aan bij de Nyenrode Commissarissen Community. Sinds 2018 hebben honderden alumni van de Commissarissencyclus zich al aangesloten. Word jij het volgende lid van onze community?

  • AI for Boards

    Startdatum: 17 november 2026
    Taal:
    • Nederlands
    Locatie:
    • Breukelen

    AI verandert hoe organisaties waarde creëren, werken, sturen en besluiten nemen. De vraag is hoe je daar als bestuurder strategisch op stuurt. In dit programma ontdek je wat AI concreet betekent voor jouw organisatie en rol als bestuurder of toezichthouder.