Inzichten delen voor de deeleconomie

Breakfast Session Harmen van Sprang image 1
Publicatiedatum: 22-5-2019
Op 14 mei 2019 vond de vierde en tevens laatste Nyenrode Ontbijtsessie van het academische jaar 2018-2019 plaats op de campus aan de Keizersgracht in Amsterdam. Deze sessie was gericht op de deeleconomie. Daarnaast werd de deelnemers gevraagd een specifiek aandachtsgebied te kiezen uit een aantal verschillende zakelijke diensten. De keynotespreker was Harmen van Sprang, medeoprichter van shareNL en de Sharing Cities Alliance, auteur van het businessboek Share en onafhankelijk deskundige op het gebied van de digitale en de deeleconomie. Naast deze wapenfeiten is Van Sprang de initiatiefnemer van Amsterdam Sharing City en adviseert hij bedrijven en overheden in binnen- en buitenland over deze onderwerpen.

Van Sprang trapte af met een introductie over de deeleconomie. Hij vertelde het publiek meer over de Sharing Cities Alliance en legde uit dat verschillende grote steden zich inmiddels bij deze alliantie hebben aangesloten. Hier kunnen zij informatie uitwisselen over vragen als 'hoe om te gaan met Airbnb of de toename van elektrische scooters in mijn stad'. Samen met zijn bijzonder kleine team treedt Van Sprang bijna onmogelijk vaak op als gastspreker, legt hij verbindingen en deelt hij zijn kennis en ervaring. De hoeveelheid werk die het kleine team verzet is verbazingwekkend en komt voort uit echte gedrevenheid en de ferme overtuiging dat dit economische model de toekomst heeft. Een van de hoofdvragen van de case was dan ook hoe we op een duurzame manier te werk moeten gaan. Meerdere zakelijke diensten zijn waardevol, maar welke moeten we kiezen? En waar moet de focus op liggen?

Breakfast Session Harmen van Sprang image 3_compressed

Een passie voor delen

Van Sprang heeft overduidelijk een passie voor de deeleconomie. Hij legt uit dat digitale platforms de afgelopen tien jaar een steeds groter deel van ons leven zijn gaan uitmaken. Een van de voordelen van deze platforms is dat ze mensen de mogelijkheid geven om onderling allerlei soorten producten en diensten uit te wisselen. De mogelijke gevolgen van dit opkomende fenomeen zijn meer verbonden gemeenschappen, economische veerkracht, duurzaamheid en inclusieve innovatie. Het brengt echter ook uitdagingen met zich mee. Als we ons leven en werk steeds meer rondom platforms organiseren, wat zijn dan de gevolgen voor de traditionele verdienmodellen, voor de toekomst van werk, maar ook voor onze steden en maatschappij als geheel? Het zijn enkele van de vragen waarop de organisatie van Van Sprang een antwoord probeert te vinden om gemeenten, bedrijven en andere organisaties te helpen.

Breakfast Session Harmen van Sprang image 2_compressed

Advies geven en daarna advies krijgen

Tijdens de sessie werd de case besproken door studenten, docenten en vertegenwoordigers van het Amsterdamse bedrijfsleven. Hoe verder te gaan met dit waardevolle zakelijke initiatief? Aan welke bedrijfsactiviteiten moet het kleine team de meeste aandacht geven? De sessie eindigde met een advies van de studenten aan Van Sprang. Nyenrode MSc-student Max Balder moedigde Van Sprang aan om zich te concentreren op het overhalen van nieuwe steden om zich bij de Alliance te voegen. Oftewel focussen op een salesstrategie. Het merendeel van de aanwezigen stemde in met deze strategie. Nyenrode BBA-student Theodore Anderson moedigde Van Sprang aan om ook zakelijke klanten toe te laten. Gevraagd naar het waarom, antwoordde hij iets in de trant van 'dat is waar het geld zich bevindt'. Een pragmatische benadering met een snellere conversie, aangezien gemeenten doorgaans langere doorlooptijden hebben voor besluitvorming.

Breakfast Session Harmen van Sprang image 4_compressed

Een nieuwe stap vooruit

Van Sprang liet weten dat hij blij was dat hij aan de ontbijtsessie mocht deelnemen en dat deze uitwisseling van gedachten op precies het goede moment voor hem kwam. Hij zal de inzichten mee terugnemen naar zijn team, aangezien hij op het punt staat de zakelijke richting voor de komende periode opnieuw te evalueren.

Over de Nyenrode Breakfast Sessions

Tijdens de Nyenrode Breakfast Sessions ontmoeten studenten, alumni en professionals uit het bedrijfsleven elkaar om kennis en ideeën uit te wisselen over actuele bedrijfsvraagstukken. De sessies worden tegenwoordig georganiseerd door Nyenrode-studentenvereniging JCV (Jongste Compagnie van Verre), in samenwerking met de IGC (Industrieele Groote Club) in Amsterdam. Gastsprekers delen hun ervaringen en kunnen een vraagstuk uit hun eigen organisatie voorleggen, waarna studenten, alumni en andere deelnemers vanuit verschillende perspectieven meedenken. Wil je een toekomstige Breakfast Session bijwonen als gast of zelf een bijdrage leveren als spreker? Neem dan contact op met de JCV om de mogelijkheden te bespreken.

Gerelateerde opleidingen

  • Bachelor of Science in Business Administration

    Startdatum: Medio augustus 2027
    Taal:
    • Engels
    Locatie:
    • Amsterdam
    • Breukelen

    Driejarige voltijd academische bachelor in Amsterdam of Breukelen, met leiderschapsontwikkeling, internationale uitwisseling en bedrijfsprojecten.

  • Impact MBA

    Startdatum: September 2026 en maart 2027
    Taal:
    • Engels
    Locatie:
    • Breukelen

    De Impact MBA bereidt toekomstige leiders voor op een duurzame en digitale toekomst met flexibele studieroutes en een wereldwijd netwerk.

    Nyenrode Impact MBA
  • (Pre-) Master of Science in Management | Full-time

    Startdatum: augustus 2027
    Taal:
    • Engels
    Locatie:
    • Amsterdam
    • Breukelen

    Deze master in management duurt 16 maanden (inclusief pre-master), heeft 3 specialisaties en geeft jou de beste kansen op de wereldwijde arbeidsmarkt.

    Student in front of castle
  • Impact MBA Executive

    Startdatum: Maart 2027
    Taal:
    • Engels
    Locatie:
    • Breukelen

    Ontwikkel je leiderschap en vergroot je impact terwijl je blijft werken.

    Nyenrode Impact MBA Executive, deeltijd executive MBA van 2 jaar
  • Impact MBA Full-time

    Startdatum: September 2027
    Taal:
    • Engels
    Locatie:
    • Breukelen

    Versnel je professionele ontwikkeling in een internationale MBA-omgeving.

    Nyenrode Impact MBA Full-time, voltijd MBA van 14 maanden