Nieuwe eindtermen Accountantsopleiding zorgen voor betere aansluiting bij de praktijk

Impact Accountant Post-Master van Nyenrode loopt voorop
Publicatiedatum: 30-9-2026

De Commissie Eindtermen Accountantsopleidingen (CEA) heeft nieuwe eindtermen gepresenteerd voor de opleidingen tot Accountant. De nieuwe eindtermen zijn minder gedetailleerd en geven daarmee meer ruimte voor de opleidingen voor een eigen invulling. Doel is een betere aansluiting van de opleiding bij de praktijk. Het pilot-traject Impact Accountant Post-Master van Nyenrode Business Universiteit is ingericht met precies dit doel voor ogen.

Kerncompetenties spelen in op voortdurende verandering

Constant Rams

Programma-directeur Constant Rams van de Accountantsopleidingen bij Nyenrode was aanwezig bij de presentatie van de nieuwe eindtermen. Hij reageert: “De opleiding tot registeraccountant wordt niet makkelijker maar wel beter studeerbaar. De eindtermen zijn op een andere manier geformuleerd dan voorheen: in de vorm van kerncompetenties in plaats van kennis op detailniveau. Dat moet wel, want de inhoud van het vakgebied verandert voortdurend. In de opleiding nieuwe stijl leren student-trainees daarop in te spelen.”

Integratie van theorie en praktijk

Het pilot-traject Impact Accountant Post-Master is door Nyenrode ontwikkeld in nauwe samenwerking met de sector, waaronder de Nederlandse Beroepsorganisatie van Accountants (NBA), de CEA, de Raad voor de Praktijkopleidingen (RPO) en accountantskantoren. “Het past dan ook precies in het streven van de nieuwe eindtermen” vervolgt hij. “Het geïntegreerde traject sluit aan bij waar de deelnemers in de praktijk mee bezig zijn. De vakinhoud van de theoretische Post-Master wordt gekoppeld aan de praktijk en is ondergebracht in thema’s. Die volgen de planning van de controlecyclus, zoals ook het raamwerk van de nieuwe eindtermen is opgebouwd. In aanvulling op de thematische vakken volg je verdiepingsmodules die aansluiten bij jouw praktijk.”

Tweede groep van start

“Wat ik sterk vind aan deze opleiding is dat werken en studeren veel meer in elkaar overlopen.”

Op 2 en 3 september was de Kick Off van het tweede cohort binnen de pilot Impact Accountant Post-Master. De student-trainees volgen dit semester samen met de eerste groep. Tijdens het avondprogramma gingen docenten, praktijkbegeleiders en enthousiaste student-trainees van beide cohorten met elkaar in gesprek over hun ervaringen en verwachtingen.

De koppeling tussen theorie en praktijk werd door vrijwel iedereen als groot pluspunt genoemd. Een deelnemer: “Wat ik sterk vind aan deze opleiding is dat werken en studeren veel meer in elkaar overlopen. Wat je tijdens een college bespreekt, kun je vaak direct verbinden aan een situatie bij een klant. En andersom neem je vragen die je in de praktijk tegenkomt weer mee naar de themadag. Daardoor voelt leren niet als iets wat alleen op vrijdag of naast je werk gebeurt. Je bent er eigenlijk gedurende de hele week mee bezig.”

Ontwikkelen van een brede blik

“Juist doordat iedereen vanuit een andere organisatie en met andere typen klanten komt, leer je ontzettend veel van elkaar.”

Als meeropbrengst van het traject noemden veel student-trainees het ontwikkelen van een brede blik: “Juist doordat iedereen vanuit een andere organisatie en met andere typen klanten komt, leer je ontzettend veel van elkaar. De ene student brengt een casus vanuit een kleinere mkb-omgeving mee, terwijl iemand anders ervaring heeft met een veel complexere of beursgenoteerde omgeving. Tijdens de themadagen leg je die verschillende perspectieven naast elkaar. Daardoor kijk je uiteindelijk niet alleen naar je eigen casus, maar ontwikkel je juist een bredere blik op organisaties en vraagstukken.”

Programma-directeur Constant Rams: “De student-trainees worden uitgedaagd om verder te kijken dan hun eigen klantpraktijk. Mooi om te zien dat zij die ‘helicopterview’ ook zelf benoemen. Reflectie, ontwikkeling en toepassing van kennis staan in dit traject centraal, passend bij de nieuwe eindtermen. We zijn er trots op dat we hierin als Nyenrode voorop lopen en zien de invoering van deze eindtermen, in collegejaar 2027-2028, dan ook met enthousiasme tegemoet.”

Lees ook het verslag van de start van het nieuwe traject, in maart 2026: Feestelijke aftrap Impact Accountant Post-Master bij Nyenrode

Gerelateerde opleidingen

  • (Pre-)Master of Science in Accountancy (deeltijd)

    Startdatum: 28 januari 2027
    Taal:
    • Nederlands
    Locatie:
    • Breukelen

    Accountancy studeren in deeltijd? Start met de Master of Science in Accountancy van Nyenrode met elke vooropleiding. Bepaal je eigen studietempo en kies voor een flexibele studieroute die bij je past.

  • Bachelor of Science in Accountancy (deeltijd)

    Startdatum: 23 augustus 2027
    Taal:
    • Nederlands
    Locatie:
    • Breukelen

    Overweeg jij een toekomst in accountancy? Start dan met de Bachelor of Science in Accountancy (deeltijd). Combineer je universitaire studie met werk.

    Nyenrode Bachelor Accountancy studenten op trap
  • Praktijkopleiding Assurance

    Startdatum: Flexibele startmomenten
    Taal:
    • Nederlands
    Locatie:
    • Breukelen

    De Praktijkopleiding Assurance kan je parallel volgen aan je theoretische opleiding RA en je werk. De praktijkopleiding is verplicht voor het behalen van het accountantsexamen. Met de praktijkopleiding kies je een aantal trainingen die je gaat volgen om de praktische kanten van het RA-vak te ervaren.

    Accountancy 2018 25-05-2018 LR-10
    Meld je nu aan
  • AI in de Audit | P.O. Assurance

    Startdatum: 4 november 2026
    Taal:
    • Nederlands
    Locatie:
    • Breukelen

    In deze training leer je hoe je Artificial Intelligence (AI) veilig en effectief integreert in je dagelijkse auditwerkzaamheden. AI is niet langer een trend van de toekomst, maar een technologie dit blijvend is en continu evolueert. Of het nu gaat om de auditpraktijk of het controleren van AI-gebruik bij klanten, AI biedt ongekende kansen.

    BScA
  • Audit: Proces- & Projectmanagement

    Startdatum: Dinsdag 18 mei 2027
    Taal:
    • Nederlands
    Locatie:
    • Breukelen

    Onrealistische planningen, multitasken, de juiste prioriteiten stellen en goede communicatie zijn een aantal van de belangrijkste uitdagingen die accountants tegenkomen.

    Executive Education 8
  • Authentiek Leiderschap in de Audit | P.O. Assurancein

    Startdatum: VOL! Je kunt je nu aanmelden voor een plekje op onze wachtlijst.
    Taal:
    • Nederlands
    Locatie:
    • Breukelen

    Vanuit je diepste zingeving (missie) en kernwaarden. Leiders die dit doen, zijn aantoonbaar effectiever in het realiseren van hun doelen.

    sgh